» آخرین خبرها » این گونه‌ی مار بزرگترین طعمه‌ها را می‌بلعد
آخرین خبرها - بین الملل - دانش و فناوری

این گونه‌ی مار بزرگترین طعمه‌ها را می‌بلعد

۱۸ شهریور ۱۴۰۲

مار گانس تخم‌خوار گونه‌ای بومی آفریقا است که نسبت به اندازه بدنش بزرگترین طمعه‌ها را می‌بلعد و در این زمینه حتی از مار پیتون پیشی می‌گیرد. همه مارها با آرواره‌های خاص خود طعمه‌های بزرگ را می‌بلعند اما در میان آن‌ها یک گونه از همه پیشی می‌گیرد و نسبت به اندازه بدنشان بزرگترین طعمه‌ها را می‌بلعد.
شاید با شنیدن این تعاریف ناخودآگاه یاد مار پیتون بیفتید اما مار رکوردشکن این داستان پایتون نیست.
اتفاقا بدن بزرگی ندارد و گونه‌ای تقریبا کوچک و غیرسمی در آفریقا به نام مار گانس تخم‌خوار است. این مار همانطور که از نامش پیداست در بلعیدن تخم پرندگان تخصص داد و با وجود اندازه کوچک تخم‌های بزرگ را فرو می‌دهد.

بر اساس اطلاعات مقاله‌ای که ۸ اوت در «Journal of Zoology» منتشر شد، توانایی این مار در خوردن طعمه‌های ریشه در شکل آرواره و جنس پوست مار دارد. آرواره‌ آن‌ها حتی از مار پیتون‌های برمه‌ای انعطاف بیشتر برای بلعیدن طعمه‌های بزرگ‌تر از خود دارد.
در این پژوهش مشخص شد که مار تخم‌خوار گانس در مقایسه با یک مار پیتون برمه‌ای با وزن مشابه می‌تواند طعمه‌ای با سطح مقطع بیش از دو برابر را بخورد. این گونه از مارها می‌توانند طعمه‌هایی سه یا چهار برابر بزرگ‌تر از خود را بخورند.

هنگامی که این مارها یک تخم مرغ را می‌بلعند، ماهیچه‌های درون گلوی خود را منقبض می‌کنند تا برآمدگی‌ها به سمت تخم مرغ تحریک شده و پوست آن در داخل بدنشان شکسته شود.
به محض اینکه پوست تخم مرغ شکسته شد، مارها تمام مایع درون تخم مرغ را با فشار دادن خارج کرده و آن را هضم می‌کنند. سپس، با به دست آوردن تمام مواد مغذی موجود، پوست خالی تخم مرغ را که غیر قابل هضم است، برمی‌گردانند. این شیوه تغذیه، میزان مصرف غذای مار را بهینه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×