» آخرین خبرها » خانه تاریخی مهدوی دزفول مرمت می‌شود
خانه تاریخی مهدوی دزفول مرمت می‌شود
آخرین خبرها - دزفول - فرهنگ و اجتماع - ویژه ها

خانه تاریخی مهدوی دزفول مرمت می‌شود

۲۰ مهر ۱۴۰۲

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دزفول گفت: مرمت و بازسازی بنای تاریخی مهدوی دزفول توسط مالک و زیر نظر اداره میراث‌فرهنگی آغاز شد.

به‌گزارش دزفول ۲۴ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، حمیدرضا خادم روز پنجشنبه افزود: عملیات خاکبرداری و آواربرداری خانه تاریخی مهدوی در روزهای گذشته با هدف مرمت خانه و احیای شوادان ارزشمند آن توسط مالک و زیر نظر اداره میراث‌فرهنگی دزفول انجام و این بنای تاریخی آماده عملیات مرمت و بازسازی شده است.

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: این بنا با متراژ ۲۹۰ مترمربع برخلاف بیشتر بناهای دزفول که درونگرا هستند، در ۲ نبش آزاد بوده و پنجره‌هایی نیز رو به بیرون دارد و ساخت آن به دوران قاجار می‌رسد و مالکیت آن در اختیار خاندان مهدوی است.

وی با بیان اینکه مالکیت خانه در اختیار خاندان مهدوی است، افزود: موقعیت قرارگیری این بنا در مرکز محله شاه‌رکن‌الدین از محله‌های قدیمی و ارزشمند بافت تاریخی دزفول است.

خادم با بیان این‌که بنای تاریخی مهدوی ظرفیت‌های فراوانی برای اعطای کاربری‌های فرهنگی و گردشگری دارد، ابراز امیدواری کرد با حفظ اصالت این بنای ارزشمند و سپس مرمت و بهسازی آن، اقدامات خوبی را در زمینه ارج نهادن به میراث شهرمان برداریم.

وی تأکید کرد: مشارکت مردم در احیای بافت تاریخی و سرمایه‌گذاری در آن که منجر به کسب درآمد پایدار می‌شود، لازمه پویایی بافت تاریخی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×