» فرهنگ و اجتماع » خطر در کمین خانه ۲۰۰ ساله طلوعی در دزفول
خطر در کمین خانه ۲۰۰ ساله طلوعی در دزفول
فرهنگ و اجتماع - آخرین خبرها - برگزیده - دزفول - ویژه ها

خطر در کمین خانه ۲۰۰ ساله طلوعی در دزفول

۰۷ مهر ۱۴۰۲

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دزفول گفت: بنای ارزشمند و ۲۰۰ ساله طلوعی که در فهرست آثار ملی ثبت شده رفع خطر و استحکام سازی شد.

حمید رضا خادم سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: ️خانه طلوعی در هسته اولیه شکل گیری بافت قدیم دزفول به نام محله قلعه در زمینی به مساحت ۳۲۴ مترمربع در ۲ طبقه بنا شده است.

او می‌گوید: این بنای ارزشمند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده دارای قدمتی نزدیک به ۲۰۰ سال است که با داشتن عناصر و تزیینات مربوط به معماری بومی دزفول یکی از خانه‌های تاریخی شاخص این شهرستان محسوب می‌شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: به منظور رفع خطر از این بنای تاریخی علاوه بر آواربرداری و خاکبرداری و همچنین بازگشایی قسمت‌های مسدود شده، استحکام بخشی پای دیوارها، شمع بندی و تقویت ستون‌ها انجام شده است.

به گفته او طاق‌های ریخته شده این بنا ترمیم و دوغاب ریزی پشت طاق نیز انجام شده که ضمن رفع خطر این بنای تاریخی، اقدام‌های لازم برای استحکام سازی ان انجام شده است.

خادم با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد معماری این خانه تاریخی ادامه داد: دهلیز ورودی، حیاط مرکزی، ایوان، شوادون، مشبک‌های گچی به صورت گرده‌کاری، تزیینات آجری خوون‌چینی شده و ستون و سرستون آجری از ویژگی‌های مهم معماری این بنا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×