» دانش و فناوری » شکست آیفون از گوگل
اپل
دانش و فناوری - آخرین خبرها

شکست آیفون از گوگل

۰۹ مهر ۱۴۰۲

گوگل پیکسل شرکت آلفابت، پس از سال‌ها موفق شد برتری آیفون در ژاپن را تضعیف کند.

آمار شرکت تحقیقاتی کانترپوینت نشان می‌دهد گوشی‌های گوگل در سه ماهه ژوئن، سهم ۱۲ درصدی در ژاپن داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شش برابر شده است. در همین مدت، سهم آیفون اپل از ۵۸ درصد، به ۴۶ درصد کاهش یافت.

ژاپن بازار مهمی برای این دو شرکت است زیرا سومین اقتصاد بزرگ جهان و بازار بزرگی برای بازی‌ها و نرم‌افزار موبایل است. آیفون، بازار ژاپن را مانند آمریکا در سیطره داشت و با کاهش نفوذش در تابستان امسال، برای نخستین بار در دو سال گذشته است که کمتر از نیمی از بازار ژاپن را در اختیار دارد.

کاهش ارزش ین، باعث شده است اپل قیمت آیفون در ژاپن را زودتر از قیمت‌های جهانی افزایش دهد و قیمت این گوشی در شرایطی که جدیدترین گوشی‌ها، ویژگی‌های جدید پرتقاضایی عرضه نکرده اند، عامل بازدارنده قابل توجهی بوده است.

تام کانگ، تحلیلگر کانترپوینت در سئول، در مصاحبه‌ای گفت: کاربران ژاپنی حساس‌تر شده اند. اکنون فرصت بیشتری برای گزینه‌های دیگر وجود دارد. ما شاهد اندکی رشد در سونی و اندکی رشد در برندهای دیگر بوده‌ایم اما رشد گوگل، بیش از همه تعجب آور بود.

افت ارزش ین هم به تقویت فروش پیکسل کمک کرده و این گوشی را برای مصرف کنندگان خارج از ژاپن که مایل به خریداری آن هستند، ارزان کرده است. پیکسل در شمار محدودی از کشورها عرضه شده و افت ارزش ین به پایین‌ترین رکورد سه دهه اخیر، ژاپن را به ارزان‌ترین محل برای خرید گوگل پیکسل تبدیل کرده است.

در حالی که ین، نقش مهمی در سهم بزرگتر گوگل پیکسل در یکی از بزرگترین بازارهای تلفن هوشمند ایفا کرده است اما سوال اینجاست که آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد. در هر حال، به نظر می‌رسد حساسیت به قیمت روی فروش آیفون در ژاپن برای مدتی تاثیر خواهد گذاشت. اپراتورهای بزرگ هم یارانه‌ها برای ترغیب کاربران برای خرید اشتراک‌های طولانی مدت را کاهش داده‌اند و بسیاری از کاربران، گوشی‌ها را از طریق کانال‌های مستقل خریداری می‌کنند.

کاهش فروش در ژاپن، منعکس کننده چالش‌های پیش روی اپل است. این شرکت سه فصل متوالی، کاهش فروش داشته و به دلیل رکود بازار، عملکرد مشابهی را برای دوره جاری پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عرضه سری آیفون ۱۵، ممکن است سهم بازار اپل را تقویت کند اما قیمت آغازین آیفون ۱۵ پرو مکس، امسال ۱۰۰ دلار افزایش پیدا کرده است. گوگل قرار است نسل جدید گوشی پیسکل را در مراسمی در چهارم اکتبر، معرفی کند./ ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×